روغن موتور به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش های هر ماشین و موتور سیکلت است که به عنوان تغذیه ماشین یا موتور سیکلت عمل می کند و نقش حیاتی بر روی کارکرد آنها دارد به همین خاطر ضروری است که هر چند وقت یکبار این روغن تعویض شود تا بهره وری ماشین یا موتور سیکلت افزایش یابد.

اما یک موضوعی وجود دارد و افراد را درگیر خود کرده است که آیا می توان از روغن ماشین برای موتورسیکلت استفاده کرد یا خیر؟ اگر شما جزو افرادی هستید که موتورسیکلتی که تهیه کرده اید برایتان ارزشی ندارد و کیفیت کارکرد آن برایتان مهم نیست می توانید این کار را انجام دهید اما اگر جزو اغلب افرادی هستید که علاقه فراوانی به موتور سیکلت خود دارید باید از انجام این کار صرف نظر کنید.

در ادامه این مقاله بیشتر به جایگزین کردن روغن ماشین و موتور سیکلت می پردازیم تا نسبت به استفاده از این روغن باهوش تر عمل کنید بنابراین برای آگاهی بیشتر همراه ما باشید.

مکانیسم روغن موتور

در ابتدا به این موضوع می پردازیم که اصلا روغن موتور برای چه چیزی ساخته شده و سازوکار آن چگونه است؟

روغن موتور به عنوان نیاز اصلی خودرو یا موتورسیکلت و برای عملکرد بهتر آن مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده درست از روغن موتور و انتخاب بهترین نمونه آن موجب می شود تا کیفیت و کارکرد خودرو افزایش یابد و عملکرد بسیار بهتری داشته باشد بنابراین طول عمر خودرو را هم افزایش می دهد.

مکانیسم روغن موتور باید به گونه ای باشد که اصطکاک مابین قطعات کاهش یابد و به نوعی موجب کارکرد روان تر قطعات می شود، همچنین نقش بسزایی بر روی خنک کردن قطعات موتور دارد که همه اینها موجب کارکرد بهتر ماشین و موتور سیکلت می شود.

حال متوجه شده اید که روغن موتور نقش مهمی در خودرو دارد بنابراین اگر این روغن خودرو جایگزین روغن موتور سیکلت شود می تواند اثراتی منفی بر جای گذارد و موجب کاهش طول عمر و کاهش سرعت موتور سیکلت شود.

ویژگی های روغن موتور ماشین

 

ویژگی های روغن موتور ماشین

 

روغن موتور ماشین موجب می شود تا تمامی قطعات موتور به راحتی کار کنند و دچار کمترین اصطکاک نشوند همچنین این روغن موجب می شود تا تمامی رسوبات و آلاینده های موتور خودرو از بین برود و نقش بسزایی بر روی تمیزی موتور دارد.

روغن موتور ماشین مشتکل از مواد مختلفی است که موجب بهبود عملکرد ماشین می شود بنابراین هر چقدر که کیفیت روغن موتور ماشین بیشتر باشد راندمان و کارکرد موتور هم بهتر می شود و در نتیجه خودرو نیز بهتر می تواند کار کند و طول عمر ماشین به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

روغن موتور خودرو هر چقدر که کیفیت بهتری داشته باشد بهتر است و موجب می شود تا موتور ماشین و تجهیزات آن دچار زنگ زدگی نشوند، بنابراین بدون در نظر گرفتن قیمت روغن موتور ماشین باید به سمت تهیه بهترین نمونه آن بروید تا موتور و تجهیزات آن دچار زنگ زندگی و آسیب نشود.

زمان تعویض روغن ماشین

یک نکته وجود دارد و آن هم این است که خیلی از افراد به روغن ماشین و کیفیت آن توجه می کنند اما به موقع این روغن را تعویض نمی کنند؛ اگر بهترین نوع روغن را انتخاب کرده باشید اما به موقع اقدام به تعویض روغن خودرو نکنید هیچ کار مفیدی انجام داده اید و همه ی آن چیزی که از یک روغن خوب انتظار دارید سوخت می شود.

تعویض روغن موتور ماشین زمانی است که مسافت تعیین شده را طی کرده اید یعنی هر ماشینی طبق کیلومترهای تعیین شده اقدام به تعویض روغن می کند حال ممکن است یک ماشینی زیاد استفاده شده باشد و نیاز به تعویض روغن در کوتاه ترین زمان باشد و ماشین دیگر به دلیل کارکرد کمتر در طولانی مدت اقدام به تعویض روغن کند.

ویژگی های روغن موتور سیکلت

 

ویژگی های روغن موتور سیکلت

 

موتورسیکلت دارای سیستم ساده تری است بنابراین روغن موتور آن نیز باید مطابق با همین سیستم طراحی شده باشد بنابراین تفاوت های بسیاری در روغن موتور ماشین با روغن موتور سیکلت وجود دارد که توجه به انتخاب مناسب ترین روغن برای آن ضروری است زیرا کوچکترین اشتباه و استفاده از روغن نامناسب باعث کاهش طول عمر موتورسیکلت و کارکرد آن می شود.

زمان تعویض روغن موتور سیکلت

تعویض روغن موتور سیکلت نیز به مانند ماشین است و با توجه به کارکرد آن تعیین می شود، یک قانون و محدودیت برای افراد موتور سوار وجود دارد که بیان می کند با گذر از n کیلومتر باید اقدام به تعویض روغن موتور سیکلت خود کنید تا این موتور سیکلت بتواند بهره وری بیشتری برای شما داشته باشد.

بنابراین هر چقدر که نسبت به روغن موتور سیکلت حساس هستید باید نسبت به تعویض آن هم حساس باشید تا به کیفیت راندمان موتور سیکلت بیفزایید.

تفاوت روغن ماشین با روغن موتور سیکلت

همانطور که پیشتر هم خواندید ماشین یک سیستم پیشرفته تری نسبت به موتور دارد بنابراین روغن موتور ماشین هم باید تفاوت های با روغن موتورسیکلت داشته باشد و به نوعی قدرتمند تر و باکیفیت تر باشد تا بتواند کارکرد خودرو را بهتر مدیریت کند.

افرادی که بیشتر با تجهیزات خودرو آشنا هستند می دانند که یک خودرو برای کارکرد بهتر نیاز به چند نوع روغن دارد که همه ی این روغن ها به صورت مجزا مسئولیت مخصوص و ویژه ای دارند اما در موتور سیکلت اینگونه نیست و این موتور فقط به یک مدل روغن نیاز دارد.

افزودنی های روغن موتور ماشین بسیار بیشتر از روغن موتور سیکلت است زیرا این روغن باید بتواند توان و انرژی مورد نیاز خود را تامین کند اما اگر از این روغن ها برای موتور سیکلت استفاده کنید موجب اختلالات بر روی کارکرد آن می شوید.

استفاده از روغن ماشین برای موتور سیکلت

 

استفاده از روغن ماشین برای موتور سیکلت

 

در ابتدا هم اشاره کردیم که استفاده از روغن موتور ماشین برای موتورسیکلت مناسب نیست زیرا موجب کاهش عملکرد آن می شود و ضرر و زیان های جدی به موتورسیکلت می رساند این ضرر و زیان ها با کاهش طول عمر موتور و اختلال در عملکرد آن همراه خواهد بود.

موتور ماشین نیاز به روغن های متفاوتی دارد که هر یک وظیفه ای مخصوص دارند اما روغن موتور سیکلت فقط یک نوع است و اگر بخواهیم برای موتور سیکلت از روغن ماشین استفاده کنیم موجب ورود روغن به صفحه کلاچ می شود و این امر به مرور زمان ساییدگی و آسیب رسیدن به این قطعات را به همراه دارد.

حتی یکبار استفاده از روغن موتور ماشین به جای روغن موتورسیکلت می تواند خرابی ها و آسیب های جدی به موتور وارد کند به همین خاطر برای جلوگیری از بروز این آسیب ها نباید به سمت روغن ماشین برای موتور سیکلت رفت.

بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه ای که صرف خرید موتور سیکلت کرده اید باید از بهترین تجهیزات و لوازم برای آن استفاده کنید.

جمع بندی

روغن موتور نقش تغذیه خودرو و موتور سیکلت را بر عهده دارد به همین خاطر باید از بهترین نوع آن استفاده کرد تا خودرو و موتور سیکلت بتوانند انرژی مورد نیاز برای کارکرد بهتر را دریافت کنند.

اما در پایان ضروری است که تاکید کنیم استفاده از روغن خوب و باکیفیت برای ماشین و موتورسیکلت و تعویض به موقع آن موجب می شود تا طول عمر خودرو شما افزایش یابد و سلامت فنی موتور تامین شود بنابراین هیچگاه از تعویض به موقع روغن موتور غافل نشوید.