موتورسواران برای امنیت موتورسیکلت خود، از قفل استفاده می‌کنند. قفل‌ها در شرایطی که نیاز به پارک موتورسیکلت است، استفاده می‌شوند تا از سرقت آنها جلوگیری شود. بسیاری از افراد از دزدگیر به جای قفل استفاده می‌کنند که باید اشاره شود سیم دزدگیرها به راحتی از طریق سیم چین قطع شده و از کار می‌افتند. در صورتی که یک قفل مناسب برای موتورسیکلت، می‌تواند امنیت بیشتری را برای آن فراهم نماید. قفل‌های موتور سیکلت انواع مختلفی دارند که افراد می‌توانند از یکی از آنها برای موتور خود بهره ببرند. اما بهترین قفل موتورسیکلت کدام است و هنگام خرید قفل موتور سیکلت به چه مواردی باید توجه شود؟ در ادامه مطلب به این موارد خواهیم پرداخت.

قفل موتور سیکلت چیست؟

قفل یکی از اجزای امنیتی است که با استفاده از آن میتوان از سرقت موتورسیکلت در زمان کوتاه جلوگیری کرد. در واقع اگر موتور سیکلت خود را بدون قفل در جایی رها کنید، امکان سرقت آن نسبت به شرایطی که مجهز به قفل است، بسیار بیشتر می‌باشد. این قفل‌ها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها بر روی فرمان موتور و یا روی چرخ جلو قرار گرفته و قفل می‌شود. برخی از آنها نیز سبب قفل دیسک چرخ عقب موتور شده و مانع از جابجایی آن می‌گردند. مدل‌های زنجیردار و کابل‌دار آن نیز موجود است که از طریق آنها میتوان موتور را به یک درخت یا میله متصل کرد. تمامی این قفل‌ها برای هر موتورسیکلتی قابل خرید هستند و این به شرایط موتورسوار و بودجه او برای خرید قفل بستگی دارد. در ادامه به بررسی بیشتر هر یک از این قفل‌ها می‌پردازیم.

آشنایی با انواع قفل موتور سیکلت

 

آشنایی با انواع قفل موتور سیکلت

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، قفل‌های ضد سرقت موتور سیکلت انواع مختلفی دارند که موتورسواران می‌توانند از یکی از آنها برای موتور خود بهره ببرند. در اینجا به بررسی بیشتر این قفل‌ها می‌پردازیم تا با خصوصیات آنها بیشتر آشنا شوید.

  • قفل زنجیری موتورسیکلت

قفل زنجیری، یکی از قفل‌های بسیار قدیمی و مرسوم است که امکان شکستن و بریدن آن به راحتی وجود ندارد. برای همین میتوان گفت قفل زنجیری موتور سیکلت، یک قفل ضد برش است. از آنجایی که شکستن و بریدن این قفل‌ها با سر و صدای زیادی همراه است، معمولا سارقان از انجام این کار منصرف شده و به سراغ سایر موتور سیکلت‌ها می‌روند. موتورسوارانی که از قفل زنجیری برای موتورسیکلت خود استفاده می‌کنند، باید موتور را با زنجیر و قفل مخصوص خود، در یک جای ثابت متصل کنند. این مکان باید به گونه‌ای باشد که امکان بالا و پایین آوردن زنجیر از آن وجود نداشته باشد. قفل زنجیری، بهترین قفل موتورسیکلت در نظر گرفته می‌شود.

حال در رابطه با قفل زنجیری موتور سیکلت باید اشاره کرد که این قفل‌ها نسبت به دیگر قفل‌ها، از وزن بیشتری برخوردار هستند و سنگین‌تر می‌باشند. برای همین حمل آنها کمی دشوار بوده و برای موتورهایی که فاقد باکس یا باربند هستند، حمل آنها سخت می‌باشد. از این رو بهترین زمان برای استفاده از قفل زنجیری موتور سیکلت، زمانی است که قصد دارید موتور را برای مدت طولانی در یک محل پارک کنید و قرار نیست قفل را دائم با خود به جایی حمل کنید.

  • قفل کابلی موتورسیکلت

یکی دیگر از انواع قفل موتورسیکلت، قفل کابلی است که برخلاف مدل زنجیری به شکل یک کابل است. این کابل‌ها از تعدادی کابل فولادی به هم بافته شده ساخته می‌شوند و امکان برش آنها از طریق انبر وجود ندارد. برای همین این قفل را نیز میتوان بهترین قفل موتورسیکلت در نظر گرفت. البته قطر کابل در امنیت آن تاثیر دارد. هر چقدر که قطر قفل‌های کابلی زیادتر باشد، امنیت آنها بیشتر می‌شود. چرا که سارق باید زمان بیشتری را برای بریدن آن اختصاص دهد و معمولا از انجام این کار منصرف می‌شود. اگر قصد خرید قفل کابلی موتورسیکلت دارید، بهتر است آن را با قطر 18 الی 25 میلی متری تهیه کنید تا امنیت آن بیشتر شود. مزیت این قفل نسبت به نوع زنجیری، حمل آسان آن است و موتورسوار می‌تواند به دلیل سبک وزن بودن، قفل را در هر شرایطی به همراه داشته باشد.

  • قفل دیسکی موتورسیکلت

قفل دیسکی موتور سیکلت، یکی از ارزانترین و کم حجم‌ترین قفل‌ها بوده که موتورسواران می‌توانند از آن برای امنیت موتور خود بهره ببرند. این قفل‌ها باعث قفل شدن دیسک موتور شده و مانع از حرکت آن می‌شوند. برای همین از این طریق میتوان از حرکت موتورسیکلت و سرقت آن جلوگیری کرد. البته توجه داشته باشید از آنجایی که این قفل به جایی متصل نیست و تنها روی خود موتورسیکلت سوار است، میتوان موتور را بلند کرده و با وانت آن را سرقت کرد. پس میتوان گفت امنیت قفل دیسکی موتورسیکلت نسبت به دو نوع قفل اشاره شده، کمی پایین‌تر است. با این حال اگر قصد دارید از این قفل استفاده کنید، به سراغ نوع آژیردار آن بروید تا ایمنی موتورسیکلت بیشتر شود.

  • قفل چرخ و فرمان موتورسیکلت

آخرین مدل از قفل‌های موتورسیکلت، مدلی است که روی فرمان و چرخ موتور وصل می‌شود. با اتصال این قفل بر روی موتورسیکلت، فرمان موتور دیگر امکان حرکت نداشته و چرخ جلو نیز از ناحیه اسپوک قفل می‌گردد و دیگر حرکت نمی‌کند. قفل چرخ و فرمان موتورسیکلت نسبت به نوع دیسکی از امنیت بیشتری برخوردار است. با این حال در این قفل نیز امکان سرقت موتورسیکلت از طریق بلند کردن و سوار کردن آن در وانت یا کامیون وجود دارد.

با توجه به موارد اشاره شده میتوان اینطور بیان کرد که ایمن ترین قفل موتور سیکلت، نوع کابلی و زنجیری آن است. با این حال این بستگی به شرایط و موقعیت پارک موتورسیکلت نیز دارد.

بهترین و ایمن ترین قفل موتورسیکلت چیست؟

 

بهترین و ایمن ترین قفل موتورسیکلت چیست؟

 

در بخش قبلی به انواع قفل موتورسیکلت اشاره کردیم. از میان قفل‌های اشاره شده، قفل کابلی و زنجیری به دلیل اینکه به جایی متصل شده و مانع از حرکت موتورسیکلت می‌شوند، قفل‌های ایمنی به حساب می‌آیند. البته این بستگی به جنس زنجیر و ضخامت کابل قفل کابلی نیز دارد. با این حال اگر امنیت موتورسیکلت برایتان مهم بوده و دوست دارید بیشترین میزان امنیت را برای موتور خود فراهم کنید، می‌توانید از قفل کابلی یا زنجیری به همراه قفل دیسکی استفاده نمایید. استفاده از دو نوع قفل باعث می‌شود تا ریسک سرقت موتورسیکلت کاهش پیدا کرده و امنیت آن بیشتر شود. اگر هم موتورسیکلت شما ترمز دیسکی ندارد، می‌توانید از قفل فرمان و چرخ استفاده کنید. با این حال باید به طور کلی توجه داشته باشید که بهترین قفل موتورسیکلت برای همه موتورها یکسان نبوده و این بر اساس نیاز و مدل موتورسیکلت متغیر است.

چند نکته مهم برای خرید قفل موتورسیکلت

در صورتی که قصد خرید قفل موتورسیکلت دارید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • طول قفل کابلی و زنجیری: قفل‌های کابلی و زنجیری موتورسیکلت، از طول استانداردی برخوردار هستند. با این حال اگر طول قفل بیش از حد باشد، ممکن است در شرایطی به نفع شما و در مواقع دیگر به ضررتان باشد.
  • وزن قفل: قفل موتورسیکلت نباید بیش از حد سنگین باشد تا حمل آن با مشکل همراه باشد. همچنین اگر قفل خیلی سبک و شکننده باشد، احتمال آسیب به آن و سرقت موتورسیکلت بیشتر می‌شود. بنابراین باید وزن قفل در محدوده استانداردی بوده که از خطر سرقت تا حد زیادی جلوگیری نماید.
  • جنس قفل: تمامی قفل‌ها از جنس فلزی هستند که روی اغلب آنها با پلاستیک پوشیده شده است. جنس قفل موتورسیکلت باید به گونه‌ای باشد که مقاومت بالایی داشته و به آسانی دچار آسیب نشود. قفل‌های فولادی از آنجایی که امکان برششان به راحتی وجود ندارد، بهترین جنس برای قفل موتورسیکلت هستند. هنگام خرید قفل موتورسیکلت، می‌توانید نوع ضد آب را انتخاب نمایید.
  • رنگ قفل: اگر جزو موتورسوارانی هستید که ظاهر موتورسیکلتتان برایتان مهم است، بهتر است به رنگ قفل نیز توجه داشته باشید. شما می‌توانید رنگ قفل را بر اساس رنگ زمینه موتور خریداری کرده و از این طریق تناسب و زیبایی بیشتری برای موتورسیکلت خود فراهم کنید.
  • قیمت قفل: قیمت قفل موتورسیکلت فاکتور بسیار مهمی است. چرا که شما باید بر اساس بودجه خود، به سراغ خرید قفل موتورسیکلت بروید. با تعیین بودجه، مدل‌هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند حذف شده و شما می‌توانید راحت‌تر قفل مناسب را پیدا و خریداری کنید. توجه داشته باشید که قفل ارزان قیمت موتورسیکلت گزینه خوبی برای خرید نبوده و نمی‌تواند امنیت کافی برای موتورسیکلتتان را مهیا کند.
  • نوع قفل: به عنوان آخرین نکته، نوع قفل را به درستی انتخاب کنید. همانطور که متوجه شدید قفل‌های موتورسیکلت انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید از یکی از آنها برای موتور خود استفاده نمایید. در صورتی که قرار است موتور را در یک مکان ناامن و ناشناس رها کنید، بهتر است از نوع کابلی و زنجیری برای موتورسیکلت استفاده نمایید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع قفل موتورسیکلت پرداختیم و با خصوصیات آنها آشنا شدیم. همچنین به نکاتی اشاره کردیم که با توجه به آنها می‌توانید بهترین قفل موتورسیکلت را برای خود انتخاب و خریداری کرده و امنیت موتور خود را از طریق آن افزایش دهید. قفل موتورسیکلت شامل انواع کابلی، زنجیری، دیسکی و فرمان و چرخ جلو می‌گردد. از میان این قفل‌ها، قفل زنجیری و کابلی به دلیل اینکه موتور را به جایی متصل می‌کنند، امنیت بیشتری دارند و مانع از سرقت موتور با وانت یا کامیون می‌شوند.