کاربرد فلاپ موتورسیکلت

موتورسیکلت از اجزای مختلفی ساخته می‌شود که هر جز آن نقش مهمی در عملکرد موتورسیکلت دارد. یکی از اجزای این لوازم نقلیه، فلاپ نام دارد که همچون یک پوسته بر روی برخی از قسمت‌های موتورسیکلت قرار می‌گیرد. در این مطلب قرار است به بررسی بیشتر فلاپ‌های موتورسیکلت بپردازیم و با خصوصیات و ویژگی‌های آن آشنا شویم.

با فلاپ موتورسیکلت بیشتر آشنا شوید

اگر برایتان سوال است که فلاپ چیست، در پاسخ باید بگوییم که فلاپ به قطعاتی گفته می‌شود که بر روی بخشی از اجزای موتورسیکلت قرار می‌گیرند. این اجزا هم باعث حفاظت از اجزای داخلی موتورسیکلت شده و هم سبب ارتقای ظاهر و کیفیت موتورسواری می‌شود. فلاپ‌ها از متریال مختلفی ساخته می‌شوند و بر حسب جنس خود، از کارایی و عمر متفاوتی برخوردار هستند. بیشترین متریالی که برای ساخت فلاپ استفاده می‌شود عبارت است از پلاستیک سخت، فایبرگلاس و آلومینیوم. شما می‌توانید برای خرید فلاپ موتورسیکلت در یکی از این جنس‌ها اقدام کرده و از مزایای آن برای موتور خود بهره‌مند شوید.

مزایای فلاپ موتورسیکلت چیست؟

همانطور که گفته شد فلاپ قطعاتی است که بر روی برخی از بخش‌های موتورسیکلت قرار می‌گیرند و سبب حفاظت از آنها می‌شوند. همچنین این پوسته‌ها باعث افزایش زیبایی ظاهری موتور و سواری بهتر آن می‌گردند. با این حال فلاپ‌ها مزایای دیگری نیز دارند که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

 • سرعت بالاتر موتورسیکلت
 • آیرودینامیک بهتر
 • کاهش فشار هوا
 • کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت
 • دور موتور کمتر
 • حفاظت از موتورسوار
 • حفاظت از قطعات داخلی موتور هنگام تصادف
 • تبلیغات در مسابقات موتورسواری
 • و غیره

فلاپ‌ها در چه نوع موتورسیکلت‌هایی استفاده می‌شوند؟

 

فلاپ‌ها در چه نوع موتورسیکلت‌هایی استفاده می‌شوند؟

 

فلاپ‌ها از نظر کاربرد محدودیتی ندارند و میتوان از آنها برای موتورسیکلت‌های سبک شهری و یا موتورسیکلت‌های سنگین، نیمه سنگین و اسپرت استفاده کرد. با استفاده از فلاپ در هر موتورسیکلتی، میتوان از مزایای آن بهره‌مند شد. با اینکه فلاپ‌ها نقش و مزایای زیادی در موتورسیکلت دارند، اما یکی از اهداف اصلی آنها، کاهش کشش هوا است. همچنین با استفاده از آنها میتوان فشار آیرودینامیک را کاهش داده و از این طریق سبب کاهش مصرف سوخت موتورسیکلت و سرعت بالاتر در دور موتورهای کمتر شد. همانطور که مشخص است این قطعات نقش مهمی در کارایی موتورسیکلت دارند و می‌توانند با کاهش مصرف سوخت، به محیط زیست کمک کرده و آلاینده‌های کمتری را وارد هوا نمایند. پس میتوان اینطور نتیجه گرفت که فلاپ‌ها نه تنها برای خود موتورسیکلت و موتورسوار کارایی دارند، بلکه در حفظ محیط زیست و منابع سوختی نیز بسیار موثر هستند.

معرفی انواع فلاپ موتورسیکلت

فلاپ‌ها در اشکال مختلفی موجود هستند و برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از هر یک از این فلاپ‌ها میتوان برای بخشی از موتورسیکلت و یا حتی برای تمام قسمت‌های آن استفاده کرد. برای همین فلاپ موتورسیکلت از نظر نوع پوشش‌دهی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • فلاپ چرخ موتورسیکلت
 • فلاپ فرمان موتورسیکلت
 • فلاپ کامل موتورسیکلت
 • فلاپ نیمه موتورسیکلت
 • فلاپ یک چهارم

نقش فلاپ در ظاهر و زیبایی موتورسیکلت

اگر به موتورسیکلت‌های اطراف خود دقت کرده باشید، حتما با ظاهر متنوع آنها روبرو شده‌اید. برخی از این موتورسیکلت‌ها از فلاپ‌های طرح‌دار و خاصی برخوردار هستند که سبب افزایش زیبایی آنها شده است. در واقع یکی از علل اصلی استفاده از فلاپ در موتورسیکلت، همین افزایش زیبایی ظاهری موتورسیکلت و بهتر کردن آن است. برای همین اگر بخواهید به عنوان یک موتورسوار زیبایی موتور خود را افزایش دهید، می‌توانید از فلاپ‌های موجود در بازار برای آن استفاده نمایید. فلاپ‌های موتورسیکلت در طرح و رنگ‌های مختلفی موجود هستند و انعطاف‌پذیری زیادی دارند. بنابراین با استفاده از آنها میتوان زیبایی موتورسیکلت را دو چندان کرده و از مزایا و ویژگی‌های آن بهره‌مند شد.

نقش فلاپ در حفاظت از قطعات و موتورسوار

 

نقش فلاپ در حفاظت از قطعات و موتورسوار

 

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که یکی از مزایای فلاپ، محافظت از اجزای داخلی موتور و همچنین خود موتورسوار است. اما به چه صورت؟ زمانی که فلاپ به عنوان یک پوسته بر روی موتورسیکلت سوار می‌شود، از آنها همچون یک محافظ حفاظت می‌نماید. در واقع فلاپ‌ها با قرارگیری روی اجزای داخلی موتور، مانع از ورود هرگونه مواد اضافی به داخل می‌شوند. همچنین زمانی که موتورسیکلت در معرض تصادف و برخورد با سطح جاده و خیابان قرار می‌گیرد، فلاپ‌ها مانع از ایجاد ضربه به بخش‌های داخلی موتورسیکلت می‌شوند. در این شرایط تنها فلاپ دچار آسیب شده و به اجزای داخلی آسیبی وارد نمی‌شود. بنابراین میتوان گفت یکی از نقش‌های اصلی فلاپ، جلوگیری از وارد شدن ضربه به قطعات داخلی و محافظت از آنها است.

آیا امکان حذف فلاپ به طور کامل وجود دارد؟

فلاپ‌ها جزو لوازم یدکی موتورسیکلت به حساب می‌آیند و قابلیت تعویض دارند. اما اگر بخواهید آنها را برای همیشه از موتورسیکلت جدا کنید، باید بگوییم که با مشکلات متعددی مواجه می‌شوید. برخی افراد تصور دارند با جدا کردن فلاپ از موتور، با یک موتور ساده و به اصطلاح نیکد مواجه می‌شوند و می‌توانند پس از این کار به راحتی از موتورسیکلت استفاده نمایند. اما در واقعیت اینطور نبوده و اگر فلاپ‌ها را از موتورهای فلاپ‌دار جدا کنید، هم باعث ظاهر زشت آنها می‌شوید و هم موتورسیکلت را ناقص می‌کنید. دلیل آن هم این است که موتورهای فلاپ‌دار با همان فلاپ طراحی شده‌اند و با حذف فلاپ‌هایشان، اجزای داخلیشان به خوبی مشاهده می‌گردد. بنابراین هم موتورسیکلت از ظاهر زشتی برخوردار شده و هم اجزا و قطعات داخلی آن در معرض آسیب زیادی قرار می‌گیرد. بنابراین اگر از موتورسیکلت فلاپ‌دار برخوردار هستید، بهتر است به هیچ وجه به فکر حذف این پوسته‌ها از روی موتور خود نباشید.

آیا تعمیر فلاپ موتور امکان دارد؟

فلاپ موتورسیکلت از جنس پلاستیک سخت، فایبرگلاس یا آلومینیوم است. برای همین احتمال آسیب‌دیدگی آن وجود دارد. زمانی که موتورسیکلت دچار واژگونی شده و با سطح جاده و خیابان برخورد می‌کند، احتمال شکستگی فلاپ‌های آن وجود دارد. چرا که این لوازم جزو لوازم مصرفی هستند و با اعمال فشار و ضربات زیاد، دچار شکستگی و خرابی می‌شوند. حال سوالی که برای برخی از افراد وجود دارد این است که آیا امکان تعمیر فلاپ موتورسیکلت وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که زمانی که فلاپ دچار آسیب و شکستگی می‌شود، نمیتوان آن را به حالت اولیه خود درآورد. در واقع شکستگی فلاپ در اثر تصادف و برخورد با زمین، راهی جز تعویض آن برای موتورسوار باقی نمی‌گذارد. بنابراین اگر از موتور فلاپ‌دار برخوردار هستید و در حین تصادف یا برخورد با اجسام با شکستگی فلاپ مواجه شدید، باید آنها را تعویض نمایید. تعویض فلاپ موتورسیکلت نیازمند پرداخت هزینه زیاد است و موتورسوار باید بودجه کافی برای خرید آن را در نظر بگیرد. البته اگر فلاپ دچار شکستگی جزئی شود، میتوان با استفاده از جوش دادن شکستگی‌اش را برطرف کرد. با این حال در این حالت فلاپ بسیار آسیب‌پذیر بوده و می‌تواند با هر فشار جزئی دچار شکستگی مجدد شود.

قیمت فلاپ موتورسیکلت چقدر است؟

 

قیمت فلاپ موتورسیکلت چقدر است؟

 

اگر قصد خرید فلاپ موتورسیکلت دارید، باید بدانید که این قطعات با قیمت‌های مختلفی در بازار ایران به فروش می‌رسند. دلیل آن هم این است که فلاپ‌ها از نظر جنس و متریال به کار رفته در ساختشان، تنوع زیادی دارند و ممکن است هر یک از استحکام و کیفیت متفاوتی برخوردار باشند. برای همین قیمت فلاپ موتور، بستگی به عواملی چون نوع فلاپ (نیمه، یک چهارم، کامل و …)، کیفیت فلاپ و جنس فلاپ بستگی دارد. با این حال توصیه ما این است که برای خرید فلاپ بودجه مناسبی در نظر بگیرید و به سراغ فلاپی بروید که از دوام و استحکام خوبی برخوردار باشد. هر چقدر این قطعات دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند، نقش خود را بهتر ایفا کرده و می‌توانند برای چندین سال عمر مفید داشته باشند.

خرید فلاپ موتورسیکلت از فروشگاه tvscenter

اگر به دنبال خرید فلاپ موتورسیکلت هستید، بهتر است حتما از طریق فروشگاه‌های معتبر برای خرید آن اقدام نمایید. در فروشگاه‌های معتبر می‌توانید فلاپ را با کیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری نمایید. در فروشگاه تی وی اس سنتر نیز امکان خرید فلاپ موتورسیکلت وجود دارد. شما می‌توانید برای خرید فلاپ‌هایی چون فلاپ چراغ پلاک کلیک، فلاپ جلوی کیلومتر کلیک، فلاپ کوچک روی چراغ کلیک، فلاپ چراغ موتورسیکلت DAZZ، فلاپ پشت تایر کلیک، فلاپ چراغ HLX 150، فلاپ کربن جلو باک آپاچی، فلاپ چراغ ویگو، فلاپ چراغ ژوپیتر، ست کامل فلاپ راکس و غیره از این فروشگاه اقدام نمایید. در صورتی که امکان خرید حضوری ندارید، می‌توانید از خدمات آنلاین فروشگاه استفاده کرده و به صورت اینترنتی و آنلاین اقدام به خرید فلاپ موتورسیکلت مورد نظر خود نمایید.

جمع بندی

فلاپ موتورسیکلت یکی از اجزای خارجی موتور بوده که همچون یک پوسته و محافظ بر روی بدنه آن قرار می‌گیرد. این قطعه جزو لوازم مصرفی موتورسیکلت است و در صورت آسیب قابلیت تعویض دارد. فلاپ‌ها علاوه بر اینکه در زیبایی موتورسیکلت نقش دارند، سبب حفاظت از اجزای داخلی آن شده و مانع از ایجاد مشکل و آسیب برای آنها می‌شوند. علاوه بر این فلاپ‌ها مزایای دیگری نیز همچون کاهش فشار هوا، کاهش مصرف سوخت، آیرودینامیک بهتر و سرعت بالاتر موتورسیکلت دارند. شما می‌توانید این قطعات را در انواعی چون یک چهارم، نیمه، کامل و غیره خریداری کرده و از مزایای آن برای موتورسیکلت و همچنین خودتان بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌های نوشته

*
*